Listopad nam je stigao, a to znači kako nam kompetitivni League of Legends donosi svoje svjetsko prvenstvo, ili kako ga zovu Worlds. Sedmo izdanje nam je pred vratima, ili barem njegov glavni dio, pošto je turnir ove godine počeo nešto ranije, u nešto drugačijem formatu.
U turnir su ušla 24 tima, a u glavnom dijelu turnira mjesta je samo za 16. Još jedan prilično komplicirani sistem (mjesto da se odluče za šest skupine po četiri). 12 timova lovilo je 4 slobodna mjesta, a u tom dijelu turnira su se uključili treće plasirani timovi EU i NA LCSa te kineskog LPLa, te podosta timova koji su osvojili svoje regionalne lige. Upravo su tri spomenute pozicije ugrabile tri od četiri pozicije za prolaz dalje (Fnatic, Cloud 9 i WE). Tu se pokazalo kako iskustvo i snaga lige itekako pomaže. Zadnju poziciju ugrabio je turski prvak 1907 Fenerbahçe, iza koje stoji jaka i snažna istoimena sportska organizacija koja je uspjela ono što neki bogatiji, kao recimo PSG, nisu uspjeli. Cijeli taj preliminarni dio pokazao nam je kako manje regije nisu dovoljno jake, ali bi bilo bolje da su igrali protiv još jačih timova kako bi dobile dodatnog iskustva za iduću godinu. Moglo se je to još bolje iskoristiti.
Šesnaest timova nam je ostalo. Kina, NA, EU i Korea su tu sa po tri tima, Tajvan sa dva, Vietnam s jednim i spomenuti turski tim. Favoriti su, kao i prijašnjih godina, isti. Korea je tamo gdje trebamo prvaka, a kao prvi favorit, iako nije došao kao No1 te regije, je SKT1. Što kazati za tim koji je osvojio pola od šest dosadašnjih Worldsa, sve od njih u prethodne 4 godine, trenutne branitelje naslova, te u konačnici tim koji ima najboljeg igrača današnjice. Faker i SKT1 su League of Legeneds institucija. Ipak, u finalu LCKa (prilično neočekivano) dobio ih je Longzhu. Što očekivati od njih? Split ranije bili su na rudu ispadanja, a sada dolaze kao prvaci najtrofejnije regije. Osim njih tu je Samsung koji već zna kako osvajati Worlds. Izbaciti bilo koga od njih bit će veliki rezultat za bilo koga iz drugih regija.
Kina je regija koja svake godine dolazi s timom koji je ‘jedan od favorita’, a do titule nikada nisu došli. Ove godine pritisak će biti još veći zato što je upravo Kina mjesto gdje se održava turnir (što znači prilično rane sate odigravanja partija, do sada su počinjale u pet ujutro ili sedam ujutro po našem vremenu). Edward gaming je došao kao broj jedan regije pobijedivši Royal Never Give Up, koji je prošao pak direktno po bodovima. Hoće li Royal imati najveću podršku domaće publike, kao jedini kineski tim koji u svojim redovima nema niti jednog Koreanca i u kojem igra Uzi? Vidjet ćemo kada turnir krene. WE je već dobio podršku publike dok se kroz prvi dio turnira borio za prolaz u top 16.
2017 World Championship Infographic – Play-In Stage #Worlds2017 pic.twitter.com/13JI2fOzJI
— lolesports (@lolesports) October 3, 2017
Sjeverna Amerika je priča za sebe. Regija koja praktički uvijek razočara svoje fanove kada Worlds dođe na raspored. Upravo je TSM tamo gdje se svake godine puno očekuje, a malo kada što dobije. Jedini tim koji se kvalificirao na sve Worlds turnire, koji dominira regijom je često jedan od prvih koji ispadne s turnira. Mogu dobiti svakoga, ali i izgubiti od svakoga. Barem je do sada tako bilo. Hoće li ovaj turnir donijeti nešto novo? Mnogi će kazati kako Immortals nije jak kao lani kada se nisu uspjeli kvalificirati, no ove godine jesu. Imaju dosta iskustva u svojim redovima kako bi mogli biti opasan igrač. Regiju zatvara Cloud 9, često otpisan tim ponovo je našao način kako se dokopati top 16.
Regija koja mene najviše zanima je EU. Domaće je domaće. G2 je ponovo prvak. I dok je prošle godine ispao prilično rano i naivno, u svom prvom Worlds nastupu, nadam se kako ove godine neće biti ista slika. Imaju iskustva, imaju znanje, prilično su jaki i dominantni u svojoj regiji u zadnje dvije godine, pokazali su to na MSI turniru kada su došli do finala. Plus, jedini hrvat na turniru igra za njih. Sretno Perkz. Uz imena koja Europa ima Misfits nije jedno od onih koje bi na početku sezone stavili u top 16 (UOL i H2K su ostali doma), ali kontinuirano dobra igra dovela ih je do tuda, kao broj dva regije. Priču završava Fnatic. Tim koji je osvojio prvi Worlds turnir, kada je to sve bilo u povojima, uvijek je opasan. Organizacija je jedno od najvećih imena u esportu, imaju dobar tim, a jedna od priča sigurno će biti SoaZ koji ponovo igra kao u svojim najboljim danima. Regija koja samo 2014. godine nije došla do polufinala ima (opravdano) visoka očekivanja.

Preostala 4 tima su mi velika nepoznanica, nisam puno upoznat s njihovim ligama i trenutnom snagom, samo znam kako Flash Wolves i ahq kao predstavnici LMSa znaju pružati sjajne partije i treba ih se smatrati velikim opasnostima. GIGABYTE Marines bi trebao biti mrvicu ispod njih, dok je 1907 Fenerbahçe na papiru najslabiji tim u top 16. No ne bi bilo prvi puta da ‘Wild card’ tim nekome zagorča život, ili pak prođe dalje.
Sve navedeno je na papiru, jedino važno je ono što će se dogoditi na riftu. Jedan dobar pick može dobiti partiju, jedan loš dan može vas izbaciti s turnira. 2,13 milijuna dolara je trenutni nagradni fond, a on će rasti. Kako god bilo, čeka nas mjesec dana zabavnih lol esport momenata, pobjeda, poraza, baron stealova i emocija.
These are my picks for #Worlds group stage https://t.co/9JrhNkee7z
— Vedran Karlic (@227gaming) October 3, 2017