Nakon iscrpljujućih regionalnih sezona došli smo blizu trenutka kojeg su svi League of Legedns igrači čekali. Worlds 2015, završni turnir na kojeg se plasiralo 16 najboljih timova iz cijelog svijeta, počinje sutra. Nagađanja i rasprave, kako one objektivne tako i one navijačke, odavno su počele, a jasna je samo jedna stvar – niti ovog puta naslove neće biti obranjen. Prokletstvo se nastavlja. Svi timovi koji su do sada osvojili naslov iduće godine nisu se uspjeli ni kvalificirati na završni turnir – baš kao i prošlogodišnji pobjednik Samsung White.
Jedno od pitanja kojeg mnogi imaju je oko toga hoćemo li po prvi puta vidjeti neki tim koji po drugi puta grabi naslov. Pritom su skoro sve oči uprte na prvaka iz 2013. godine – SK Telecom T1 – po mnogima prvog favorita ovog turnira. Dio ipak gleda u drugom pravcu, u Europsku uzdanicu Fnatic koji je osvojio prvu sezonu 2011. godine. Poveznica koja daje nadu, osim njihove dobre igre, je ta što je turnir ponovo u Europi. Pariz, London, Bruxelles i Berlin dat će nam odgovor na to pitanje kroz mjesec dana trajanja turnira. Od prvog do zadnjeg dana listopada.
Grupa A
Bila je 2011. godina kada je Counter Logic Gaming zadnji puta osvojio veliki naslov. Jedno od dva velika imena Sjeverne Amerike postalo je sprdnja, na njihov račun pričali su se vicevi. Češće su bili u sredini LCS tablice, ili pak bliže zoni ispadanja nego u samom vrhu. Sve do ljetne sezone kada je tim napokon kliknuo. Završili su drugi u ligaškom formatu, a zatim sa 6-0 promarširali doigravanjem. Posebno slatko bilo je finalnih 3-0 protiv vječitih rivala TSMa. Prestali su biti Doublelift tim, postali su kompletan tim koji sjajno funkcionira. I taman kada je sve sjelo na svoje mjesto pojavili su problemi s vizom, zadnjih dva tjedna CLG morao je trenirati s rezervnim junglerom pošto nije bilo poznato hoće li Xmithie dobiti istu. Na kraju je dobio, na sveopće zadovoljstvo.
Nešto južnije, iz temperamentnog Brazila dolazi nam paIN Gaming, jedna od velikih nepoznanica kompletnog turnira. Njih bi mogli opisati kao prve u selu koji ne žele biti zadnji u gradu. I zaista su bili prvi u ‘selu’ s čistih 15-0 prošli su kroz svoju kvalifikacijsku regiju kako bi došli do Worldsa. Time su ostvarili ono što nisu uspjeli prije dvije godine kada su na istom putu bili eliminirani od (pod svim projekcija) slabijeg tima. Ne treba ih otpisati, štoviše, treba se za njih dobro pripremiti. Prošle godine su njihovi sunarodnjaci iz KaBuM! e-Sportsa napravili najveće iznenađenje pobijedivši, a time i eliminiravši Alliance.
Mnogi će reći kako je upravo skupina A najlakša skupina turnira kroz koju bi Koo Tigers, drugoplasirani tim Koreje, trebao proći kod od šale. Kameleoni pick ban faze su tim koji može iznenaditi ne ortodoksnim izborom heroja, kao što su iznenadili povratkom Malphitea na scenu, i izbaciti protivnički tim iz sigurne zone. Treba ih se opisati kao tim koji može dobiti apsolutno sve na ovom turniru, ali i izgubiti od svakoga zato što su sami sebi najveći neprijatelji. Puno su jači timski nego individualno što će pokazati u svakoj partiji gdje im se pruži prilika.
Zadnjeg članak skupine čini još jedna timski jaka momčad Flash Wolves, no za razliku od njihovih sjevernih kolega njihova slabost je pick ban faza. Srećom po njih, popravili su je onda kada je to bilo najvažnije. Tajvan je već imao svog prvaka, a vukovi će probati vratiti trofej u svoju zemlju. Velika snaga ove momčadi dolazi iz toga što se dio igrača već dugo vremena zna, jedno vrijeme je nedostajalo konkretno vodstvo u partiji, ali sada kada je i to poboljšano gledat će kako proći dalje.
Grupa B
Čast biti nositelj skupine smrti pripala je Fnaticu, a sve je moglo otići u potpuno drugom smjeru. Početkom sezone Fnatic je ostao samo s jednim igračem koji se godinu ranije natjecao na Worldsima, ostao je samo YellowStar (jedan od samo dva igrača koja su sudjelovali na svih pet završnih turnira sezone) koji će do kraja sezone postati neizostavna karika Fnatic stroja. Dovedeni su Huni i Reignover, dva Koreanca koja iza sebe nisu imali ništa konkretnog, Febiven je postao novi mid igrač i malo tko je vjerovao da će Fnatic osigurati naslov proljetnog dijela sezone. Jesu, premda je put bio bio prilično naporan. Prije ljetne sezone vratio se Rekkles i stvari su dobile potpuno novu dimenziju. 18-0 sezona, 3-0 u polufinalu, bili su na pragu savršene sezone, a u konačnici su prvo mjesto Europe osigurali tek u petoj partiji finala. Agresivan tim kojem bi kao slaba točka bio početak partije, u skupini gdje su timovi koje vole ranu agresiju. Ako to prežive bez puno gubitaka, njihova timska borba mogla bi biti jedna od najboljih na prvenstvu. Jednom kada Fnatic povede, tu prednost teško gubi.
Cloud 9 predstavljat će Sjevernu Ameriku, nije to onaj dominantni tim od prije dvije sezone. Štoviše, tri puta su bili na pragu ispadanja s ovog natjecanja. Kroz dodatnu partiju su osigurali 7. mjesto u ligi, da su taj meč izgubili ne bi bili u mogućnosti igrati u turniru u kojem se tražio treći predstavnik Sjeverne Amerike. U tom King of the Hill turniru u prve dvije partije su gubili 2-0 i obje su preokrenuli, da bi na kraju prvoplasirani iz regularnog dijela ljetne sezone Liquid ostavili doma nakon 3-1. Razlog tome je vrlo jednostavan – Hai. Njegov povratak dao je pozitivnu energiju timu, nije igrao na svojoj mid poziciji gdje su njegovim mehanički nedostatci dolazili do izražaja protiv osjetno boljih igračem, nego je preuzeo jungle rolu. Uz njega je Cloud 9 izgleda kao pobjednička momčad koja se nikada ne predaje, nešto što im je do njegova povratka falilo.
LMS liga više nema zagarantiran status nositelja skupine, zato je ahq e-Sports Club danas u skupini smrti. Prvo mjesto u ljetnom dijelu, prvo mjesto u razigravanju, a sve zahvaljujući jednom potezu koji ne bi svi imali volje napraviti – staviti svoju zvijezdu na klupu i time prodrmati momčad. GreenTea i danas sjedi na klupi, dok njegova momčad niže pobjede, tim potezom postali su vrlo opasni na samom terenu. Nemojte od njih očekivati duge pripreme za borbu, vision war ili ples oko zmaja i barona. Oni će napasti kada to ne očekujete i to s kirurškom preciznošću.
Invictus Gaming iza sebe nema baš nešto uspješnu sezonu. Čitavu sezonu igrali su potpuno prosječno, ali kada je došlo vrijeme odluka, kada se igrom odlučivalo tko će se kvalificirati za Worldse, odigrali su na svojoj gornjoj granici te u konačnici ugrabili treće mjesto Kine. Oni su jedna velika nepoznanica samima sebi pošto bez problema mogu dobiti sve na ovom turniru, što znači i osvojiti ga, ali isto tako mogu izgledati kao da su zalutali na njega i pasti bez ispaljenog metka. U svojoj postavi imaju talenta, samo je pitanje hoće li on biti dovoljan.
Grupa C
SK Telecom T1 i Faker – prvi favorit turnira i trenutno najbolji igrač svijeta u pohodu na novi naslov prvaka, nakon prošle sezone prokletstva koja je pogodile sve dosadašnje prvake. 2013. godine bila je njihova, zbog toga će mnogi reći kako su u tom periodu bili najdominantniji tim u povijesti igre. I ne bi bili daleko od istine. U međuvremenu stvari su se promijenile. Neki će reći kako Faker više nije tako dobar kao što je nekada bio i kako dio njegovog današnjeg statusa počiva na staroj slavi. Istovremeno, SK Telecom T1 postao je puno bolji na svim drugim pozicijama. Osvojiti proljetnu i ljetnu sezonu u Koreji koja se smatra najboljom regijom je itekako dovoljno za hvalisanje. Način kako su je osvojili je još bolji, uz nekoliko ali…
Prvi ‘ali’ dolazi iz redova drugoplasiranog tima Kine. EDward Gaming osvojio je zadnja tri LPL regularna dijela i mogao je doći do plasmana kao prvoplasirani tim da nije podbacio u ljetnom doigravanju koje su završili kao četvrti. Jedan slab dan može se svima dogoditi, a koliko vrijede pokazali su na 2015 Mid-Season Invitational turniru gdje su u finalu dobili upravo SKT. Ne samo to, Edwardow mid igrač Pawn čak je pet puta izbacio Fakera s nekog velikog natjecanja, niti jedan drugi igrač se ne može pohvaliti tom brojkom.
Nominalni broj dva Europe H2k-Gaming u kratko je vrijeme došao iz ničega do Worldsa. Riječ je o timu koji je realno treći najjači u Europi, što pokazuju i rezultati, obje sezone i oba doigravanja ove godine završili su na trećem mjestu. I dok drugi nisu bili konzistentni, oni jesu i preko bodova su ugrabili prolaz. Ovo će za njih biti prvi izlet u međunarodne vode (Europski LCS se za ovu prigodu ne računa kao internacionalni, nego kao regionalni) i to bi se mogli osjetiti na njihovoj igri. Bilo je timova koji se na svom prvom turniru nisu mogli nositi s pritiskom, ali i onih kojima je on itekako pomogao. I tu će sve oči biti uprte u mid lajnera koji je već javno najavio kako će ugrabiti Zeda onog trena kada zaigra protiv Fakera. Očigledno ga još peče rana onoga što mu je u Zed vs Zed Faker napravio prije dvije godine.
Bangkok Titans donosi dašak egzotike kao prvi tim iz Tajlanda koji će nastupiti na nekom Worlds turniru. Iza njih je sasvim solidna sezona, zaključno s International Wildcard turnirom u Turskoj gdje došli do završnice sezone pobijedivši favorizirani australski The Chiefs eSports Club. Napravili su to dobrom igrom i turnir koji je pred nama im je velika nagrada. Malo tko očekuje njihov prolazak dalje, u skupini kojoj jesu to bi bilo pravo iznenađenje.
Grupa D
Možemo li LGD Gaming nazvati najboljim timom Kine? Neki globalni odgovor je ne, ali svojim sjajnim igrama u doigravanju ljetne sezone dobili su četiri best of 5 serije, osvojili naslov i direktno se plasirali kao prvoplasirani tim. Do tada im je najbolji kraj u nekoj LPL sezoni bio drugo mjesto, a njega su napravili također ove godine u proljeće. Tim pun sjajnih individualnih igrača pronašao je sinergiju i sada s pravom gleda na vrh ove skupine. Imaju snažnu igru s velikim naglaskom na killove, ne toliko na skaliranje ili split push.
KT Rolster je tim koji je malo po malo rastao kroz godine, a pametnu igru u ljetnom dijelu sezone okrenuli su trećim mjestom u Koreji i svojim prvim odlaskom na Worlds. Tko zna što bi bilo da u proljeće nisu izgubili dva važna igrača. Svoju individualnu kvalitetu probat će prikazati uz split push taktike, pogotovo uz sjajnog top lajneta ssumdaya.
Proljeće je bilo dobro za Team SoloMid. Prvo mjesto u regularnoj sezoni, prvo u doigravanju. Fanovi su bili sretni takvim razvojem situacije i očekivali su tranziciju u ljetnom djelu sezone. To nije došlo, završili su pet u regularnom i nekako izborili doigravanje u kojem ih je (nakon dugo godina) CLG pomeo u finalu i naplatio sve godine potlačenosti. Tim koji na papiru izgleda vrlo dobro polako se počeo raspadati i trenutno svi imaju upitnike nad glavom pitajući se što će pokazati na skupini. Dio problema mogao bi biti i u njihovoj filozofiji gdje top lajner Dyrus (drugi igrač koji je bio na svim završnim turnirima) ne dobiva uopće ljubavi od svog tima, prepušten je samom sebi. U skupini gdje su svi top lajneri vrhunski i uz metu koja lagano naginje top lajnerima mogli bi imati problema.
Broj tri Europe prije godine dana nije postojao. xPeke je napustio svoj Fantic, momčad u kojoj je bio zvijezda i osnovati svoj tim. Skupio je par veterana, uključujući i bivšeg timskog kolegu Soaza, pridodao mladog adca bez pravog iskustva i ispričao pravu filmsku priču. U proljeće su osigurali LCS, u ljeto su osigurali drugo mjesto u skupini, a zatim su namučili Fnatic u petom meču finala. Izgubili su s 3-2, ali je to moglo otići na bilo koju stranu. Količina iskustva koju donose je ogromna, Origen igrači odigrali su malo more napetih partija, a širina s kojom raspolažu po pitanju heroja isto im ide na ruku. Pogotovo Soaz, Francuz kojeg mnogi podcjenjuju, a mnogo puta je dokazao kako je jedan od najboljih na toj poziciji. Primijetio je to i Fnatic u finalu kada im je pokazao što Gankplank može. Origin nema što izgubiti, to što su ovdje već je priča sam po sebi, no budite sigurni kako to njima nije dovoljno.