Znate li prepoznati logo iznad? Točno, to je Quake koji danas slavi svoj trideseti rođendan! No znate li kada ste zadnji puta igrali neku Quake igru? Iako smo zadnjih godina dobivali igru dostupnu na modernim uređajima, serijal svoje zlatno doba ima u devedesetima, kada je zauvijek evoluirao cijelu industriju video igri. Evoluciju koju je danas teško vidjeti jer je ono što su napravili postalo normalno.
Na današnji datum, 22. lipnja 1996. godine Quake je izašao. Multiplayer igranje shootera nije više bila nova stvar, ali njegov skok u 3D je. Možda vam danas to ne izgleda tako, ali grafika koju su oni pokazali bila je revolucionarna za to vrijeme. Ono što danas uzimamo zdravo za gotovo tada je bilo tehnološki vrhunac u video igrama. Ujedno pokazatelj koliko puno smo napredovali po pitanju tehnološkog napretka u zadnjih 30 godina.
A sve je počelo kao Dungeons & Dragons kampanja koja je započela 1990. godine id Software zaposlenika. John Carmack je bio DM, a jedan od likova u kampanji je bio imena Quake koji je bio oličenje snage. John Romero je opisao kako je boriti se uz tog lika bilo sjajno DnD iskustvo. Kampanja je završila 1992. godine, no ideja staviti to u igru je ostala. Nakon što su 1994. godine dovršili Doom 2 ideja je ponovo aktualizirana.
Još jedna stvar koja zvuči nestvarno iz današnje perspektive je to koliko je ljudi radilo na igri. Osim Carmacka i Romera još su samo Adrian Carmack kao glavni artist (koji nije u rodu s Johnom) i Kevin Cloud kao još jedan artist radili stalno. Četvoro ljudi stalno, a još pet ih je tijekom razvoja dodano – Sandy Petersen, Dave Taylor, American McGee, Tim Willits i Christian Antkow. Devet sveukupno za dio povijesti. Još treba dodati kako soundtrack potpisuje Trent Reznor i njegov Nine Inch Nails.
Mnoge stvari koje je Quake stvorio i popularizirao nisu baš više prisutne. Insta gib ili pak rocket jump su stvari koje se ne koriste u modernim pucačinama, industrija je krenula u drugom smjeru. Ali u drugoj polovici devedesetih to je bilo prilično drugačije. Iako je Quake Championship aktivan mislim da smo dosta daleko od povratka serijala na sam vrh. Ali trag kojeg su ostavili u povijesti





